Varování: JavaScript je vypnutý Co to znamená?
Naše začátky

Příběh těchto stránek začíná o mnoho dříve, než byly oficiálně spuštěny, a to konkrétně ke konci roku 2011. Dva bývalí spolužáci z jedné lavice českobudějovického gymnázia se rozhodli začít společně podnikat.

Z hlavy jednoho z nich – Rosti – vzešel nápad na online lékaře, který bude dostupný všem uživatelům internetu 24 hodin denně, úplně zdarma a přinášející relevantní, lékařsky ověřené informace. Druhý – Jirka – byl zodpovědný za jeho naprogramování a obecně veškeré IT věci s projektem související. Tak vznikl LekarPlus.cz. Na tuto službu se postupně začaly nabalovat další funkce – medicínské kalkulačky, články z oblasti zdravého životního stylu a služba umožňující nalézt všechny lékárny v okolí.

Vyhledávání lékáren bylo jakousi popelkou, o kterou lidé jevili zájem, ale nebyla jí věnována dostatečná pozornost. Vzhledem k tomu, že v České republice neexistuje služba, která by měla kompletní databázi s veškerými otvíracími hodinami a aktuálními kontaktními informacemi lékáren, pokusili se jí vlastními silami vytvořit. Tak vznikla stránka Nejblizsi-lekarna.cz.

Proč jsme si dali tu námahu

Nejbližší lékárna si klade za cíl pomoci uživatelům s nalezením lékáren v jejich okolí. Zobrazení lékáren probíhá na základě aktuální polohy uživatele, případně po zadání adresy nebo města. Otevřené a zavřené lékárny jsou na mapě barevně rozlišeny, aby uživatel na první pohled nalezl nejbližší otevřenou lékárnu. V případě, že je lékárna zavřená, systém podá informaci o nejbližším termínu jejího otevření.

Aplikace je kompletně responzivní, proto se bezproblémově zobrazuje i na mobilních zařízeních.

Pro širší využitelnost je stránka navíc přeložena do anglického a německého jazyka.

Otevřenost

Při tvorbě aplikace Nejbližší lékárny jsme čerpali z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Při manuální kontrole správnosti a úplnosti údajů jsme však zjistili, že tato databáze není kompletní (chybějící lékárny, otvírací časy, kontaktní údaje), proto jsme ji vlastními silami doplnili. Čerpali jsme z dalších elektronických databází (např. firmy.cz), případně jsme lékárny přímo kontaktovali. Díky tomu jsme získali velmi kompaktní soubor lékáren obsahující informace, které sdílíme s návštěvníkem (název, adresa, telefonický a emailový kontakt, informace o eReceptu a otvírací doba).

Databázi se snažíme pravidelně udržovat a v rámci rozšiřování aplikace plánujeme zprovoznit rozhraní pro správce lékáren, kteří budou mít možnost údaje aktualizovat.

Vyhledávací modul

Mimo plnou verzi vyhledávací aplikace, která pracuje přímo na mateřských stránkách Nejblizsi-lekarna.cz, máme i plně funkční verzi modulu, který je možné vkládat do partnerských stránek a rozšířit tak službu i na další portály. Modul má širokou škálu nastavení, která umožňují jeho přizpůsobení pro potřeby zobrazení na partnerských stránkách. Funkční verzi modulu je možné vyzkoušet na následujícím odkazu: www.mednews.cz/cz/lekarny.

Náš tým

Rosťa

Odpovědný za obchod

Jirka

IT a vše kolem